Radionica o rodnoj ravnopravnosti: ,,Ne treba da postoje zabranjene teme''

08.07.2022 Piše: urednik
Radionica Ravnopravnost polova

U Zvorniku je održana radionica na temu ravnopravnosti polova, koja je organizaovana u sklopu aktivnosti organizacije SOS Dječija sela BiH. Učestvovali su predstavnici Centra za socijalni rad, policije, vaspitno-obrazovnih ustanova, nevladinih organizacija i medija iz Bratunca i Srebrenice, a radionicu je vodila Maja Gasal-Vražalica iz ,,Akademije za žene''. 

Učesnici su u grupama razmjenjivali iskustva i predlagali načine šta u ovim oblastima može da se uradi kako bi se eliminisao bilo kakav vid diskriminacije u pogledu pola.

-Radionica je nastavak nečega što smo mi započeli sa organizacijom SOS Dječija sela BiH u Srebrenici i Bratuncu, opštinama koje smo mi targetirali kao bitne na temu ,,Porodice ostaju zajedno'' i ,,Rodna ravnopravnost u porodicama i izvan njih''. Šarolika grupa je pokazala da dobro dođe razmjena iskustava između različitih društvenih sfera, jer često neko ko dođe van određenog sektora može više da otvori vidike po pitanju rodne ravnopravnosti i kako bi se ta tema mogla integrisati posebno u odgojno-obrazovni sistem. Što se tiče grešaka ili naučenih lekcija, još uvijek smo zatvoreni prvenstveno prema sebi i još uvijek prevladavaju ,,tabu tebe'' za koje smatramo da su bitne, ali i dalje ih ne izgovaramo ni u manjim grupama. Novije generacije, takođe, ostaju uskraćene za jako važne teme, kao što je seksualnost, da imaju seksualni odgoj kroz obrazovne institucije. Ovi problemi su aktivni i u najvećim gradovima, a u manjim je situacija još drastičnija - smatra Maja Gasal-Vražalica iz organizacije ,,Akademija za žene''.

Radionica Ravnopravnost polova

U prethodnom periodu je urađena studija o rodnoj ravnpopravnosti za Bratunac i Srebrenicu, tako da je nastavljeno promovisanje ove teme.

-Ovo je druga aktivnost koja se organizuje od strane naše partnerske organizacije ,,Akademija za žene'' koje su održale trening za profesionalce na lokalnom nivou. Cilj treninga bio je ojačati profesionalce, predstavnike institucija, ustanova i nevladinih organizacija, kako bi primjenom rodnih mehanizama u svom radu još efikasnije doprinijeli prevenciji odvajanja djece iz ranjivih porodica. Nastojaćemo da i u narednom periodu motivišemo sve predstavnike ključnih aktera na lokalnom nivou da se još aktivnije uključe u promociju rodne ravnopravnosti, u prepoznavanje rodne ravnopravnosti i primjeni i primjeni rodne ravnopravnosti u njihovom svakodnevnom radu, kako bi stvorili društvo jednakih prilika za sve polove- rekla je Gordana Dabić iz SOS Dječijih sela BiH.

U nekim oblastima brojno je više zastupljen određeni pol, dok je u drugima suprotno. Jedan od zaključak je da treba ohrabrivati polove da se ne ustručavaju graditi karijere u oblastima u kojima je taj pol trenutno u manjini.

Piše: M.V.