Odlična treća četvrtina napravila razliku – Bratunac TRB bolji od Bosne

Bratunac TRB – Bosna Rojal

Košarkaši KK Bratunac TRB, savladali su sinoć Bosnu Rojal u 18. kolu košarkaške Lige Bosne i Hercegovine. U uzbudljivom duelu na kraju je bilo 90:85. Ovo je sedmi trijumf za tim iz Bratunca, uz isti broj poraza, dok ekipa iz Sarajeva ima isti broj pobjeda i dva poraza više. Izvanredni Dejan Ćup i odličan treći period presudno su uticali na krajnji rezultat.

Susret je poečo izjednačeno, a prvu dionicu Bratunac TRB je riješio u svoju korist sa 23:21, zahvaljujući sjajnim blokadama Tadića i Danilovića u finišu ovog perioda. Drugih 10 minuta pripalo je bivšem šampionu Evrope. Domaći tim je mnogo griješio, a Bosna je preko Sokolovića, Hadžifejzovića i mladog Begića stigla u jednom trenutku do 8 poena prednosti. Na veliki odmor otišlo se sa rezultatom 41:45.

U trećoj četvrtini bratunački tim je podigao nivo odbrane u oba pravca. Tokom serije 14:0 prednjačili su Ćup, Pilčević i Rikalo, tako da su domaći otišli na dvocifrenu prednost. Gosti su uspjeli da malo smanje zaostatak pred završni period-70:63. Odlučujući period bolje je počeo Bratunac i stigao do 12 poena prednosti nakon poena Ćupa. Bosna Rojal je odgovorila serijom 12:2, tako da smo imali dramu na nešto više od minut prije kraja. Ipak, utakmicu su prelomili maestralni Ćup, iskoristivši mis-meč za 2+1, i Pilčević ukradenom loptom. Na kraju za Bratunac ostaje žal što nisu uspjeli da nadoknade minus 6 iz prvom duela.

Dejan Ćup je ubacio 28 poena (12-13 šut iz igre), Rikalo je postigao 17 (7 as), Tadić 16, Pilčević 12, Danilović 9 (11 sk). Kod gostujućeg tima dabl-dabl učinak ostvario je Hadžifejzović sa 16 poena i 12 skokova, dok su po 13 poena postigli Sokolović, Grubor i Pašalić.

Očekivali smo bolji šut Bratunca za 3, a Bosne za 2 poena, ali smo dobili potpuno drugačiju situaciju. Izvanredno je bratunački tim šutirao za 2 poena (26/33), a Bosna je dobro branila šut van linije 6,75, tako da je Bratunac šutirao samo 7 od 26. Sa linije slobodnih bacanja domaća ekipa je šutirala 17/20. Gosti iz Sarajeva šutirali su 21/36 za 2 poena, što je neki njihov prosjek, dok su bili iznad prosjeka za 3 poena (10/24). Realizovali su 13 od 17 penala. Bratunac je imao nestvarnih 35 asistencija i 14 izgubljenih lopti (mnogo bolja kontrola u drugom poluvremenu), dok je Bosna Rojal imala 10 asistencija manje i 2 izgubljene lopte više. Ni skakačka dominacija nije pomogla Sarajlijama (25-35 odnos uhvaćenih lopti).

Slijedi prvenstvena pauza zbog kupova i FIBA prozora. Bratunac TRB će u utorak igrati finale Kupa Republike Srpske sa Igokeom, dok je Bosna Rojal već izborila plasman na Kup Mirza Delibašić.