Za četvrtak 23. maj zakazana je sjednica Generalne skupštine Ujedinjenih nacija na kojoj će se raspravljati o prijedlogu rezolucije kojom bi se utvrdio 11. jul kao ''Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici'' i pozvale države da tome prilagode svoj obrazovni program. Inicijativa je pokrenuta od strane ambasadora BiH pri UN Zlatka Lagumdžije, a sponzori rezolucije su NJemačka i Ruanda. Republika Srpska i Srbija su izričito protiv ove rezolucije.
Tim povodom Vlada Republike Srpske sutra će održati sjednicu u Srebrenici, koja je zakazana za podne. Prije toga, u 10.30 rukovodstvo Republike Srpske, predvođeno predsjednikom Miloradom Dodikom, položiće vijence na groblju u Bratuncu. Kako je Dodik juče rekao, tražili su dozvolu da polože vijence i u Memorijalnom centru u Potočarima, ali nisu dobili odgovor. Kasnije je stigla odbijenica iz MC. Takođe, planirano je zajedničko praćenje sjednice GS u Srebrenici. Predstavnici Srba se u borbi protiv rezolucije pozivaju, između ostalog, na Izvještaj nezavisne komisije, koju je predvodio Gideon Grajf - poznati istoričar i teoretičar holokausta.
Sa druge strane Bošnjaci će, takođe, imati organizovano praćenje sjednice u Memorijalnom centru. Oni su poručili da su presude Međunarodnog suda u Hagu jasno definisale šta se desilo u Srebrenici u julu 1995. godine.
Na originalni tekst rezolucije razmatrana su dva amandmana Crne Gore, od kojih je prvi skoro u potpunosti prihvaćen i tiče se pojedinačne krivične odgovornosti, a ne kolektivne.
Sjednica GS UN zakazana je za 10 časova po njujorškom vremenu, odnosno 16 časova po našem. Odluke Generalne skupštine nisu obavezujuće, za razliku od odluka Savjeta bezbjednosti, ali imaju određenu političku težinu. Prema najavama, inicijatori imaju potrebnu većinu za usvajanje rezolucije, ali neće biti jednoglasno, što je bio slučaj u prethodnim sličnim situacijama.