Српска православна црква и вјерници данас прослављају празник рођења Христовог - Божић. То је празник љубави, радости и праштања, који се слави у кругу породице.
У часу рођења Исуса Христа, који је у овај свијет дошао ради спасења цијелог људског рода од гријеха и вјечне погибељи, звијезда је обасјала Витлејемску пећину, а на небу су анђели запјевали "Слава Богу на висини и на земљи мир, међу људима добра воља".
Богомладенцу су се прво поклонили пастири, који су му даровали јагње, а потом три мудраца која су му на дар донијели смирну, тамјан и злато.
Божић долази након шестоседмичног поста и слави се три дана. Вјерници се у периоду празника поздрављају традиционалним поздравом ''Христос се роди'' а отпоздравља се са ''Ваистину се роди''.
Дан прије Божића, на Бадњи дан, у кућу се уноси Бадњак, дрво које припремају мушки чланови породице. Приликом уношења у кућу Бадњак се обасипа житом.
Прослава Божића почиње одласком на јутарњу литургију, на којој вјерници који су постили Божићни пост приступају Светој тајни причешћа. Након литургије, укућани се окупе око божићне трпезе и помоле Господу.
Чесница је незаобилазна на свакој православној трпези. У питању је бијела погача од пшеничног брашна. У њу се најчешће стављају новац, кукуруз и пасуљ. У зависности шта ко од укућана пронађе у парчету чеснице, сматра се да ће имати обиље тога током наредне године.
Први гост у свакој кући, који долази прије доручка, назива се положајник. Њему се уручују поклони , а он је човјек који у кућу доноси радост и срећу за наредну годину.
Поред Српске Православне Цркве, Божић данас славе и друге цркве које користе Јулијански календар. То су Руска Православна Црква, Грузијска Православна Црква, Јерусалимска Патријаршија, Kопти у Египту, манастири на Светој Гори.